Düşüncelerin işkencesinden kurtulmak

Güncelleme tarihi: 11 Mar


Tanıdığınız birinin bir davranışı karşısında hissettiğiniz kızgınlık ya da öfke gibi olumsuz duyguların etkisinden kurtulamıyor, kafanızda dönüp duran düşünceler neticesinde modunuz düşüyor ve hatta uykularınız kaçıyor mu? Yapılan davranışı kafanızda sürekli tekrarlayıp, sanki hissettiklerinizde ne kadar haklı olduğunuza dair kendinizi ikna etmeye çalışıyor musunuz ( “Bu davranışı kabul edilemez”, “Saygısız, kaba ve düşüncesizce bir davranış”,...)? Diğer yandan iç kritiğiniz de devreye girip, bu size karşı yapıldığını düşündüğünüz davranışı hak edecek ne yaptığınızı sorgulatıyor mu?


Yalnız değilsiniz. Yaşadığımız olaya ilişkin düşüncelerimiz, olumsuz duyguları yaşama sürecini uzatarak, bizi bu duygulara tutsak eder ve aynı zamanda bu duyguların şiddetinin de artmasına yol açar. Ayrıca, yaşadığımız duygudan sorumlu tuttuğumuz kişinin bundan sonraki davranışlarını yorumlamak için de yargı örgülerini oluşturur. O kişi artık örneğin saygısızca davranan bir insan değil, saygısız olur. Bir süre sonra, o kişiyle olan ilişkiniz daha çok gerilebilir ve belki de tatsız bir tartışma ile sona erebilir. Bu kişi, iş arkadaşınızsa eğer ilişkiyi isteseniz de sona erdiremediğinizden, işte huzurunuz da kalmayabilir.


Bu olumsuz duygu ve düşüncelerin işkencesinden kurtulmak ve de ilişkilerinize zarar vermesini önlemek için çeşitli yöntemler denemişsinizdir. Denediğiniz bir yöntem, sizi rahatsız eden olay üzerinde düşünmeye başladığınızı fark ettiğiniz anda, yaptığınız iş neyse ona tekrar konsantre olmaya çalışmak veya sizin için etkili olabilecek, dikkatinizi verebileceğiniz başka konulara/aktivitelere yönelerek, kızgınlığınızın ya da öfkenizin geçmesini zamana bırakmak olabilir. Bunu yapmakta sıkıntı yaşıyorsanız, öncelikle duygu boyutunda sizi rahatlatacak, Loch Kelly’nin rehberli meditasyonunda öğrendiğim yöntemi önerebilirim. Yöntemi burada anlatmak için olumsuz duyguya örnek olarak öfkeyi kullandım ancak bu yöntemi üzüntü, korku ve endişe gibi diğer olumsuz duygular için de uygulayabilirsiniz. Yöntemi uygulamak için rahat bir pozisyon alın ve bir kaç defa derin nefes aldıktan sonra;

1- Vücudunuzda, o olumsuz duyguyu nerede hissettiğinizi fark edin ve söyleyin “Öfkeliyim.”

2- Şimdi şunu deyin: “Öfke hissediyorum” (burada olumsuz duygu ile kendi aranıza mesafe koyuyorsunuz).

3- Şimdi “Öfke hissettiğimin farkındayım” deyin.

4- Son olarak şöyle deyin: “Öfkeye açığım” (Duyguya direnmek ya da bu duyguyu hissettiğiniz için kendinizi suçlamak yerine duyguyu kabul etmek, diğer anlamda bu duyguyu hissetmenizin doğal olduğunu kabul etmek sizi bu olumsuz duyguyu bırakmaya hazırlar).


Duygu durumunuz nötr duruma geldikten sonra, yaşadığınız olayı analiz edip, kendiniz için öğrenme sürecini başlatabilirsiniz. Bu aşamada, odağınızı kendinizden (“bana bunu nasıl yapar”) alıp, diğer kişiye çevirin. Kendinizi diğer kişinin yerine koyarak, mümkün olduğunca yargısız olmaya çalışarak, diğer kişinin ne hissettiğini ve ne düşündüğünü merak etmeye başlayın. Bu aşamada, davranışından rahatsız olduğunuz bu kişiye geri bildirim vermeye hazır olup, olmadığınıza bakın. Hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, o kişiyle temas kurup “ben” dilini kullanarak nasıl hissettiğinizi söyleyin (örn; “bu şekilde davrandığında, bana saygı duymadığını düşünüyorum ve inciniyorum”) ve onu davranışının arkasındaki niyetini anlamak için içtenlikle dinleyin. Bu şekilde geri bildirim verdiğinizde, kendinizi ifade ederek rahatlamanızı sağlamanın yanı sıra diğer kişinin hatasını fark ederek, öğrenmesine de destek olmuş olursunuz.


Ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.

74 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör