top of page
B%C3%96-Ye%C5%9FimSara%C3%A7er_56-Retouc

Yönetici Koçu

Kariyer Koçu

Liderlik Eğitmeni

Koç Süpervizörü

Girişimci Mentoru

Elektronik Y. Mühendisi

HAKKIMDA

Teknoloji sektöründeki yöneticilerin liderlik zorlukları ile başa çıkmalarına ve kariyer geçişlerini başarıyla yönetebilmelerine destek oluyorum. Varoluşçu psikoloji yaklaşımına dayanan benzersiz bir kariyer ve liderlik koçluğu kombinasyonunu kullanarak, yöneticilerin liderlik potansiyellerini açığa çıkarmalarını sağlıyorum.

İnsanların işlerini “keyifli ve değerli bir uğraş” olarak gördükleri, bir iş dünyasını hayal ediyorum. Bu iş dünyasını yaratacağını düşündüğüm çağdaş liderlerin yetişmesi için, kurumlara liderlik gelişimi programları ve koçluk hizmetleri sağlıyorum.

Ayrıca, kariyerinde bulunduğu yerden memnun olmayan, kariyer değişikliğine gitmek isteyen veya uzun bir aradan sonra işe geri dönmek isteyen kişilere, özel koçluk programları sağlıyorum. Tasarımsal düşünme prensiplerinden yararlanarak geliştirdiğim bir süreç modelini kullandığım bu koçluk programları, kişilerin zorluklarını aşarak kariyerlerinde ilerleyebilmelerini veya kariyerlerini yeni baştan yaratabilmelerini sağlıyor.

Bilişim sektöründeki kadınları güçlendirmeyi amaçlayan Teknolojide Kadın Derneği ve genç yöneticilerin liderlik becerilerini geliştirmelerine destek olan Yenibirlider Derneği'nde koç ve eğitmen olarak çalışıyorum.

Adler Central Europe'un Adler Sertifikalı Profesyonel Koç (ACPC) ve Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF)'nun Sertifikalı Profesyonel Koç (PCC) ünvanlarına sahibim. ICF tarafından onaylı Adler Central Europe, CTI ve CRR Global gibi alanında en iyi olan profesyonel koçluk okullarından bireysel ve takım koçluğu (ORSC) eğitimleri aldım.  Ayrıca, Adler'in "İleri Seviye Koçluk Akreditasyon Programı"nı tamamladım.  

Koçluk öncesinde, 28 yıl süren bir kurumsal iş hayatım oldu. Bunun son 20 yılında, Bilişim sektöründe, satış ve iş geliştirme yönetiminden, proje ve danışmanlık servisleri yönetimine kadar çeşitli sorumlulukları içeren, orta ve üst düzey yöneticilik rollerini üstlendim. IDS Scheer, BEA Systems ve HP, HPE gibi çok uluslu teknoloji ve hizmet şirketlerinde ve Gantek, İnova gibi yerel sistem integratör firmalarında ekipler kurdum, geliştirdim ve yönettim. Performans artışı ve organizasyonun büyümesi ile sonuçlanan yapısal ve kültürel dönüşüm programlarına liderlik ettim.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği yüksek lisans derecesine sahibim. Muhteşem bir insan olduğunu düşündüğüm bir oğlum var.  Felsefe, psikoloji ve sinirbilim alanlarında okumaktan, gitar çalmaktan, doğada yürüyüş yapmaktan ve sevdiklerim için yemek yapmaktan keyif alıyorum. Yaşamdan aldığım keyfi artıran diğer şeyler:

 • Bilgiye farklı disiplinlerden ulaşarak, gerçeği araştırmak,

 • Bilgiyi, ihtiyaç olduğunda paylaşmak ve insanlar için bir değere dönüştürmek,

 • İlerlemeye ve gelişime hizmet etmek.

Yaşamıma pusula olan değerlerim:

 • Güvenilir ve tutarlı olma.

 • Bağımsız olma ve özerkliğin özgürlüğünü takdir etme.

 • Güçlü ahlaki standartların yaşamımı ve kararlarımı yönlendirmesi.

 • İnsanlara adil bir şekilde davranılmasını ve herkesin aynı fırsatlara sahip olmasını sağlama.

Liderlik Hikayem

Liderlik Hikayem

İTÜ’de Elektronik Mühendisliği üzerine yüksek lisansımı yaparken, kariyer hayatıma 23 yaşında başladım. 27 yaşında proje yöneticisi, üç yıl sonra da ekip yöneticisi oldum. O zamanlar yönetim becerilerinin daha çok doğuştan gelen karakteristik özelliklerinizden kaynaklandığına inanılırdı. İşinizi iyi yapıyorsanız ve sizi firma elde tutmak istiyorsa terfi eder, yönetici olurdunuz. Daha çok rol model aldığımız yöneticilerden nasıl yöneticilik yapılacağını öğrenirdik. Onların da etkisi ile, işbirlikçi ve destekleyici bir yönetim yaklaşımını benimsedim. 

Ekip arkadaşlarımla işlerimizi keyif alarak, pozitif enerji ile yapmamız benim için her zaman önemli olmuştur. Bir Alman şirketinde, birim yöneticisi olarak işe başladığımda, son bir yıldır hiçbir yeni işin alınamaması dolayısıyla ekibin morali çok düşüktü. Yeni iş alınacağına dair umutları da hiç yoktu. Ekibe başarma umudu vermek ve en önemlisi de bu umut tükenmeden bunu birlikte gerçekleştirmeyi başarmak, liderliğimde bir eşiği aşmama yol açtı.

İnsanların potansiyelini görmekte fena değildim ama potansiyellerini ortaya çıkararak, daha iyi performans göstermeleri için ekibimdeki insanların sınırlarını fazla zorlayabiliyordum. İlk 360 derece geribildirimimde “biraz zorlayıcı” bulunduğum iletilmişti. Diğer taraftan, işte özerklik benim için önemli olduğundan, mikro yönetim yapan yöneticilerimle pek anlaşamaz ve ilişkiyi yönetmekte sorun yaşardım. Yaşadığım bu tarz zorlukları aşabilmek ve daha etkili bir lider olabilme isteğim beni psikoloji ve felsefe öğrenmeye itti. Bu sayede,  gerçeği araştırmak ve anlamak için varsaymadan ve yargılamadan soru sormayı, daha iyi empati kurabilmeyi ve konulara farklı perspektiflerden bakabilmeyi öğrendim. Bu da daha açık fikirli ve esnek bir lider olmamı sağladı. 

“Anne, eş, evlat ve yönetici olmanın ötesinde ben kimim ve gerçekten ne istiyorum yaşamımda?” sorularının yanıtlarını aradığım ve kendime döndüğüm zamanlarda, Vipassana meditasyonu ile tanıştım. Vipassana, iç görü anlamına geliyor ve gerçekten de kendi duygularımın farkına vararak iç görü kazanmamı sağladı. İç görü kazanmayı daha ileri bir noktaya taşıyarak, kendime sorduğum soruların yanıtlarını bulabilmeyi ve yeni sorular sorabilmeyi, “mühendis yönetici” olarak yaptığım kariyerim sırasında aldığım koçluklar sağladı. Koçluk sayesinde, kendi düşünme alışkanlıklarımı daha iyi tanımaya başladım, davranışlarımın ilişkilerim ve başkaları üzerindeki etkisini fark ettim ve böylelikle değişmeye başladım. Bu süregelen değişim, hayatımda istediğim yönde ilerlememi sağlıyor. Kendini değiştirerek hayatına liderlik etme yetisi, bana göre bir insanın sahip olabileceği en büyük güç! Bu yüzden, yaşamlarında olumlu bir değişim yaratmayı isteyen liderlere koç olarak destek olmayı istiyorum.

Koçluk Yaklaşımım

YARATICI

CESUR

OTANTİK

KOÇLUK YAKLAŞIMI

BÖ-YeşimSaraçer_28.jpg

Koçluk Yaklaşımım

Koçluk alanlara en fazla faydayı yaratmak üzere, yaratıcı düşünmeyi tetikleyen, cesur ve otantik bir koçluk yaklaşımını benimsemekteyim. Koçluğumda, kendinizi tanımanıza, ilerlemenizin önündeki engelleri nasıl kaldıracağınızı keşfetmenize ve bir lider olarak en yüksek potansiyelinize ulaşmanız için sizi konfor alanınızın dışına taşımaya odaklanıyorum.  

Koçluk yetkinliklerimi, varsayım ve inançlarınızı fark etmeniz, korkular ve umutlar hakkında açıkça konuşabilmeniz için yeterince güvende hissettiğiniz bir alan sağlamak üzere kullanırım. Böylece, yaşamınızın liderliğini üstlenmek üzere zihninizi özgür bırakabilirsiniz.

Koç olarak benim rolüm, zor ve karmaşık sorunları çözebilmeniz ve istediğiniz sonuçları almak üzere daha iyi bir performans göstermeniz için farkındalığınızın artmasını, özgüven ve yeteneklerinizi geliştirmenizi sağlamaktır. 

Koçluk sürecimizde ihtiyacınız doğrultusunda şu rolleri üstlenirim:

 • Sırtınızı dayayacağınız güven veren bir “ArkaTaş”.

 • İhtiyacınız olan farkındalığı kazanmanız için zihninize ışık tutan bir “Fener”.

 • Sorunlarınıza kendi çözüm yollarınızı bulmanızı kolaylaştıran bir "Düşünme Ortağı".

 • İstediğiniz yere varmak üzere harekete geçmeniz için yükünüzü hafifleten bir “Kaldıraç”.

 • Değişimi kolaylaştıran ve hızlandıran bir “Katalizör”.

PAYLAŞIM İÇİN

bottom of page