B%C3%96-Ye%C5%9FimSara%C3%A7er_56-Retouc

Yönetici Liderlik Koçu

Kariyer Koçu

Mühendis Yönetici

Takım Lideri

Girişimci Mentoru

Elektronik Y. Mühendisi

HAKKIMDA

Kişinin, isminin ifade ettiği anlamı rol model olarak almasından dolayı, isminin kişinin karakter yapısını etkileyebildiğini söylüyorlar. Bahar kelimesi bana coşku, yenilenme, değişim ve enerjiyi ifade ediyor. İsmim Bahar olduğundan mıdır bilmiyorum ama bunlar benim karakteristik özelliklerimi oluşturuyorlar.

Büyüme için fırsatlar yaratmak ve gelişim için değişimi olanaklı kılmak benim tutkum. Bu tutkumu gerçekleştirecek, insanlara kişisel gelişim sürecinde destek sağlayabileceğim en etkili teknolojinin ise koçluk olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden ikinci kariyerimde koç olmayı seçtim. İnsanların lider olarak en yüksek potansiyellerine ulaşmalarına ve böylece tatmin edici bir kariyere sahip olurken, organizasyonlarında ve toplumda fark yaratan liderler olmalarına destek oluyorum.

Koçluk öncesinde, 28 yıl süren bir kurumsal iş hayatım oldu. Bunun son 20 yılında, BT sektöründe, uluslararası şirketlerde çeşitli yönetim pozisyonlarında yer aldım. Çalıştığım sürede, performans artışı ve işin büyümesi ile sonuçlanan yapısal ve kültürel dönüşüm programlarına liderlik ettim.

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) tarafından onaylı Adler International Learning, CTI ve CRR Global gibi alanında en iyi olan profesyonel koçluk okullarından bireysel ve takım koçluğu için eğitimler aldım.  Ayrıca, Adler'in "İleri Seviye Koçluk Programı"nı başarıyla tamamlayarak, okulun koçluk yetkinliklerimi onaylaması anlamına gelen sertifikasını (ACPC) aldım. Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) üyesiyim ve ICF Türkiye Proje Kurulu'nda proje liderliği yapıyorum. YASAD Kadın Kolları Yönetim kurulu üyesiyim. YenidenBiz ve Teknolojide Kadın derneklerinde kariyer tasarımı üzerine grup koçluğu programları yapmaktayım. Ayrıca, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Mentorluk Programı kapsamında, üniversite son sınıf öğrencilerine kariyer koçluğu yapıyorum.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği yüksek lisans derecesine sahibim. Muhteşem bir insan olduğunu düşündüğüm bir oğlum var.  İlgi alanlarımdan bazıları felsefe, psikoloji, iç-görü (vipassana) meditasyonu. Yaşamdan aldığım keyfi artıran diğer şeyler:

 • Bilgiye farklı disiplinlerden ulaşarak, gerçeği araştırmak,

 • Bilgiyi, ihtiyaç olduğunda paylaşmak ve insanlar için bir değere dönüştürmek,

 • İlerlemeye ve gelişime hizmet etmek.

Yaşamıma pusula olan değerlerim:

 • Güvenilir ve tutarlı olma.

 • Bağımsız olma ve özerkliğin özgürlüğünü takdir etme.

 • Güçlü ahlaki standartların yaşamımı ve kararlarımı yönlendirmesi.

 • İnsanlara adil bir şekilde davranılmasını ve herkesin aynı fırsatlara sahip olmasını sağlama.

 

Liderlik Hikayem

İTÜ’de Elektronik Mühendisliği üzerine yüksek lisansımı yaparken, kariyer hayatıma 23 yaşında başladım. 27 yaşında proje yöneticisi, üç yıl sonra da ekip yöneticisi oldum. O zamanlar yönetim becerilerinin daha çok doğuştan gelen karakteristik özelliklerinizden kaynaklandığına inanılırdı. İşinizi iyi yapıyorsanız ve sizi firma elde tutmak istiyorsa terfi eder, yönetici olurdunuz. Daha çok rol model aldığımız yöneticilerden nasıl yöneticilik yapılacağını öğrenirdik. Onların da etkisi ile, işbirlikçi ve destekleyici bir yönetim yaklaşımını benimsedim. 

Ekip arkadaşlarımla işlerimizi keyif alarak, pozitif enerji ile yapmamız benim için her zaman önemli olmuştur. Bir Alman şirketinde, birim yöneticisi olarak işe başladığımda, son bir yıldır hiçbir yeni işin alınamaması dolayısıyla ekibin morali çok düşüktü. Yeni iş alınacağına dair umutları da hiç yoktu. Ekibe başarma umudu vermek ve en önemlisi de bu umut tükenmeden bunu birlikte gerçekleştirmeyi başarmak, liderliğimde bir eşiği aşmama yol açtı.

İnsanların potansiyelini görmekte fena değildim ama potansiyellerini ortaya çıkararak, daha iyi performans göstermeleri için ekibimdeki insanların sınırlarını fazla zorlayabiliyordum. İlk 360 derece geribildirimimde “biraz zorlayıcı” bulunduğum iletilmişti. Diğer taraftan, işte özerklik benim için önemli olduğundan, mikro yönetim yapan yöneticilerimle pek anlaşamaz ve ilişkiyi yönetmekte sorun yaşardım. Yaşadığım bu tarz zorlukları aşabilmek ve daha etkili bir lider olabilme isteğim beni psikoloji ve felsefe öğrenmeye itti. Bu sayede,  gerçeği araştırmak ve anlamak için varsaymadan ve yargılamadan soru sormayı, daha iyi empati kurabilmeyi ve konulara farklı perspektiflerden bakabilmeyi öğrendim. Bu da daha açık fikirli ve esnek bir lider olmamı sağladı. 

“Anne, eş, evlat ve yönetici olmanın ötesinde ben kimim ve gerçekten ne istiyorum yaşamımda?” sorularının yanıtlarını aradığım ve kendime döndüğüm zamanlarda, Vipassana meditasyonu ile tanıştım. Vipassana, iç görü anlamına geliyor ve gerçekten de kendi duygularımın farkına vararak iç görü kazanmamı sağladı. İç görü kazanmayı daha ileri bir noktaya taşıyarak, kendime sorduğum soruların yanıtlarını bulabilmeyi ve yeni sorular sorabilmeyi, “mühendis yönetici” olarak yaptığım kariyerim sırasında aldığım koçluklar sağladı. Koçluk sayesinde, kendi düşünme alışkanlıklarımı daha iyi tanımaya başladım, davranışlarımın ilişkilerim ve başkaları üzerindeki etkisini fark ettim ve böylelikle değişmeye başladım. Bu süregelen değişim, hayatımda istediğim yönde ilerlememi sağlıyor. Kendini değiştirerek hayatına liderlik etme yetisi, bana göre bir insanın sahip olabileceği en büyük güç! Bu yüzden, yaşamlarında olumlu bir değişim yaratmayı isteyen liderlere koç olarak destek olmayı istiyorum.

 

"Kişisel Gelişim" ile

"Liderlik Dönüşümü"

arasında bağ kuran

bir koçluk yaklaşımı!

BÖ-YeşimSaraçer_28.jpg

Koçluk Yaklaşımım

Koçluk alanlara en fazla faydayı yaratmak üzere, yaratıcı düşünmeyi tetikleyen, cesur ve otantik bir koçluk yaklaşımını benimsemekteyim. Koçluğumda, kendinizi tanımanıza, ilerlemenizin önündeki engelleri nasıl kaldıracağınızı keşfetmenize ve bir lider olarak en yüksek potansiyelinize ulaşmanız için sizi konfor alanınızın dışına taşımaya odaklanıyorum. Bunu yaparken Adler, CTI ve CRR Global  ekollerinin koçluk tekniklerini kullanmaktayım. 

Koçluk yetkinliklerimi, varsayım ve inançlarınızı fark etmeniz, korkular ve umutlar hakkında açıkça konuşabilmeniz için yeterince güvende hissettiğiniz bir alan sağlamak üzere kullanırım. Bunu kişisel gelişim ile liderlik dönüşümü arasında bağ kuran bir koçluk yaklaşımı ile yaparım. Böylece, yaşamınızın liderliğini üstlenmek üzere zihninizi özgür bırakabilirsiniz.

Koç olarak benim rolüm, zor ve karmaşık sorunları çözebilmeniz ve istediğiniz sonuçları almak üzere daha iyi bir performans göstermeniz için farkındalığınızın artmasını, özgüven ve yeteneklerinizi geliştirmenizi sağlamaktır. Başarınız, artan farkındalığınıza ve tasarladığınız değişiklikleri uygulama taahhüdünüze bağlıdır.

Koçluk sürecimizde ihtiyacınız doğrultusunda şu rolleri üstlenirim:

 • Sırtınızı dayayacağınız güven veren bir “ArkaTaş”.

 • İhtiyacınız olan farkındalığı kazanmanız için zihninize ışık tutan bir “Fener”.

 • Sorunlarınıza kendi çözüm yollarınızı bulmanızı kolaylaştıran bir "Düşünme Ortağı".

 • İstediğiniz yere varmak üzere harekete geçmeniz için yükünüzü hafifleten bir “Kaldıraç”.

 • Değişimi kolaylaştıran ve hızlandıran bir “Katalizör”.