"Gerçek bir keşif yolculuğu yeni yerler aramak değil, yeni gözlerle bakmaktır."

-Marcel Proust, Yazar

KOÇLUK SÜRECİ

Koçluk süreci, kişinin istediği sonuçları elde etmesi için değişime olanak sağlamak üzere tasarlanır. 
Kişi, koçluk süreci içinde bir eylem-düşünme-öğrenme döngüsünde deneyimleyeme yoluyla değişir. Bu değişim istenilen sonucun elde edilmesini sağlar. Değişim süreci, kişiye ve hedeflerine bağlı olarak farklılık gösterdiğinden, kişiye özel üç ile altı ay arasında değişen bir koçluk planı oluşturulur. Periyodik yapılan ara görüşmelerle, süreci birlikte değerlendirir ve koçluk planında gerekirse revizyon yaparız. 
 

Sürecin ilk görüşmesini mümkünse yüz yüze yaparız. Bu görüşme 1.5 ila 2 saat sürer. Sonraki görüşmeleri yüz yüze veya çevrim-içi yapabiliriz. Bu görüşmeler ise 30 ila 60 dakika sürer.

Koçluk sürecinde, görüşmeler arasında bakış açınızı genişletmesi, düşünce ve eylemlerinizi desteklemesi için ilgili makaleler, modeller, podcast’ler ve video’lar gibi ek kaynaklar sağlayabilirim. Sürekli öğrenmeyi ve büyümeyi sağlayacak sorular için görüşmeler arasında benimle her zaman temas kurabilirsiniz.

“Ne ben – ne başka hiç kimse - senin için o yolda gidebilir; kendin için o yolda gitmeyi öğrenmelisin."

- Walt Whitman, Şair

Koç olarak sorumluluklarım:

 • Her zaman Koçluk Alan’ın hayatı olumlu yönde gelişsin diye, yüksek düzeyde bir profesyonellikle çalışmak.

 • Koçluk Alan’ı, kendi yanıtlarını bulmasına, kendi çözümlerini ve stratejilerini üretmesine teşvik etmek.

 • Koçluk görüşmesi sürecini Koçluk Alan’a en fazla fayda getirecek şekilde yönetmek.

 • Koşulsuz olarak yapıcı olmak.

 • Cesur ve açık sözlü olmak.

En iyi sonuçları almak için;

 • Aktif bir katılımcı olun.

 • Açık olun ve dürüstçe yanıtlar verin.

 • Bilinmeyenleri keşfetmeye istekli olun.

 • Oturumlar arasındaki eylem taahhütlerinizi yerine getirin.

 • Bir görüşmeden sonra ve bir sonraki görüşmeden hemen önce koçluk konuşması hakkında düşünmek için zaman ayırın.

Gizlilik

Uluslararası Koçluk Federasyonu ( https://coachfederation.org/ ) üyesi bir koç olarak, ICF Etik ve Standartlar Rehberine riayet ediyorum. Koç ve Koçluk Alan olarak birlikte yaptığımız görüşmeler tamamen gizlidir. Çalıştığınız kurum çalışmayı finanse etmiş olsa dahi, koçluk çalışmamızın içeriği ve esası kimseyle paylaşılmayacak, sizin ve kurumunuz hakkındaki her türlü bilgi gizli tutulacaktır.

 

Liderlik Gelişimi Koçluk Süreci

Liderler için gelişime yönelik koçluk süreci tipik olarak aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır.

 • Açılış görüşmesi: Bu görüşmenin birincil amacı, beklentileriniz ve koçluk ilişkisinden istediklerinizi baz alarak işbirliğimizi düzenlemek ve kendinize dair farkındalığınızı, değerlerinizin keşfi yoluyla artırmaktır. Keşif görüşmesi olarak da adlandırılan bu görüşme yaklaşık 90 dakika sürer. Özgün özellikleriniz ve liderlik  becerilerinizi keşfetmeniz için ayrıca bazı testlerden yararlanabiliriz.

 • İlerleme Görüşmeleri: Bu görüşmelerde, hedeflerinizi nasıl gerçekleştireceğinize odaklanırız. Bu gündeminizde olan zorlukları gözden geçirmeyi de kapsar. Öncelikle bir önceki görüşmede karar verdiğiniz eylem planına ilişkin deneyimlerinizi paylaşırsınız. Sonra da gündeminizdeki konuya odaklanırız.

 • Gözden Geçirme Görüşmeleri: Her 10-12 saatlik çalışmamızdan sonra ilerlemeyi gözden geçirir ve hedeflerinize göre nerede olduğunuzu belirleriz. Hedeflerinize ulaşmış iseniz koçluk sürecini sonlandırabiliriz veya profesyonel gelişim yolunda belirlediğiniz yeni hedeflerle devam edebiliriz.

 • Kapanış Görüşmesi: Koçluk sürecinin son görüşmesinde, sürecin size yönelik faydaları ve elde ettiğiniz sonuçların size ve yaşamınıza etkisini değerlendirirsiniz. Koçluk hedeflerinizi gerçekleştirme açısından nerede olduğunuzu ve bundan sonra öğrenme ve gelişme yolunda nasıl ilerleyeceğinizi konuşuruz.

       Bu koçluk süreci çalıştığınız firmanın sponsorluğunda gerçekleşiyorsa, son görüşmeye ve gözden geçirme

       toplantılarına kurumdan ilgili kişiler de (yöneticiniz, sponsorunuz, İK yöneticisi,...) katılabilir.

 

Bence herkes kariyeri boyunca en az bir kez yenilgi yaşamalı. Ondan çok şey öğreniyorsun.

Lou Holtz, Futbol Koçu ve Analist

Kariyer Gelişimi Tasarım ve Planlama Koçluk Süreci

Kariyer gelişimi tasarım ve planlanması koçluk süreci tipik olarak aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır.

 

 • Keşif görüşmesi: Bu ilk görüşmenin birincil amacı, özgün niteliklerinizi, güçlü yönlerinizi ve içsel eğilimlerinizi keşfetmenizi sağlamaktır. Bunun için ayrıca bazı testlerden faydalanabiliriz.

 • Potansiyelin belirlenmesi: Yapmaktan keyif alacağınız ve anlam katacağınız işi bulmanıza yönelik tasarlanan kariyer testine verdiğiniz yanıtları birlikte gözden geçiririz. İdeal işinizin sağlamasını istediğiniz şeyleri ve içsel eğilimlerinizi keşfetmenize yönelik koçluk görüşmesi yaparız.

 • İş seçenekleri beyin fırtınası: İş seçeneklerinizi ortaya çıkarmak için beyin fırtınası yaparız. Bu görüşmeden sonra, bir araştırma süreci içine girmeniz gerekebilir. Araştırma çalışmanız sonrasında edindiğiniz yeni bilgilerle bulduğunuz yeni iş fikirlerine ilişkin düşüncelerinizi derinleştirmeye yönelik koçluk görüşmeleri yapabiliriz.

 • İş seçimi: Önceki görüşmelerde ortaya çıkan iş seçeneklerinizi değerlendirmeniz ve sonrasında seçim yapmanız için koçluk görüşmeleri gerçekleştiririz. 

 • Kariyer Yolu Planlama: Sizi kariyer hedeflerinize götürecek en uygun yolu, destek ve engellerinizin farkında olarak tasarlamanız ve eylem  planlarınızı hazırlamanız için koçluk görüşmeleri yaparız. 

 • Kapanış Görüşmesi: Bu son görüşmemizde, gelecekte kariyer hedeflerinizi gözden geçirmeyi ve gerekirse değiştirmeyi nasıl yapacağınızı ve bu süreçte kariyer yönetimine ilişkin kazandığınız becerileri konuşuruz.