top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıBahar Önderol

Mühendis Yönetici Olmak!

Güncelleme tarihi: 23 Haz 2022


Ekteki resim, EKA Sistem’de proje mühendisliği yaptığım yıllardan kalma. Japon proje yöneticimizden disiplin, ciddiyet, işine adanmışlık konusunda pek çok şey öğrenmiştim. Ereğli Demir Çelik fabrikasındaki yüksek fırınlardan biri olan Ayşe ( yüksek fırınlara üretimlerinin artması için doğurganlık özelliği nedeniyle kadın isimleri verilir ) ‘nin otomasyonunu yapıyorduk. Kariyer hayatımın en güzel zamanlarındandı. Şimdi “Yıldız takım” diye adlandırılan türden olumluluğu ve verimliliği yüksek harika bir takımdık. Buradan eski takım arkadaşlarımı sevgiyle ve özlemle kucaklıyorum. Projeyi başarı ile tamamladık.

Proje mühendisi olarak çalışmaktan gayet memnunken, yeni projeleri kazanmak için hevesli olduğumu yöneticilerim görmüş olsa gerek, kendimi satış ve pazarlama işleri yaparken buldum. Bu alandaki başarılarım da zaman içinde yöneticiliğe terfi etmemi sağladı. O zamanlar işinizi iyi yapıyorsanız ve sizi firma elde tutmak istiyorsa terfi eder, yönetici olurdunuz. Daha çok rol model aldığımız yöneticilerden nasıl yöneticilik yapılacağını öğrenirdik. Onların da etkisi ile, işbirlikçi ve destekleyici bir yönetim yaklaşımını benimsedim.

Genellikle kolay ilişki kurabilmem ve ilişkilerimi yönetebilmeme rağmen, özellikle kendi seçmediğim insanlarla çalışırken, zaman zaman zorluklar yaşadığım olurdu. Yaşadığım bu tarz zorlukları aşabilme ve kendimi geliştirme isteğim beni psikoloji ve felsefe kitaplarına ve iletişim, liderlik vb. eğitimlerine sevk etti. Bütün bunların içinde en fazla faydayı “mühendis yönetici” olarak yaptığım kariyerimin ikinci yarısında aldığım koçluklar sağladı. Koçluk sayesinde, kendi düşünme alışkanlıklarımı daha iyi tanımaya başladım, davranışlarımın ilişkilerim ve başkaları üzerindeki etkisini fark ettim ve böylelikle değişmeye başladım. Bu süregelen değişim, hayatımda istediğim yönde ilerlememi sağlıyor.


Kendini değiştirerek hayatına liderlik etme yetisi, bana göre bir insanın sahip olabileceği en büyük güç. Bu yüzden, iş ve özel yaşamlarında olumlu bir değişim yaratmayı isteyen “mühendis yöneticilere” koç olarak, destek olmayı istiyorum.Comments


bottom of page