top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıBahar Önderol

Daha dengeli ve doyurucu bir yaşam sürmek için zihni anlamak!

Güncelleme tarihi: 23 Haz 2022

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında, sinirbilimci, filozof ve New York Times'ın en çok satan yazarı Sam Harris tarafından tasarlanan “Waking Up” meditasyon uygulamasını indirdim. O günden beri uygulamayı her gün düzenli kullanıyorum.


Aslında, meditasyonla 2004 yılında tanışmıştım. O zaman, Avustralyalı bir monk olan ve Vipassana tekniğini kullanarak meditasyon yaptıran Jeff Oliver’ı bir arkadaşım vasıtası ile tanıdım. Budizm'in en eski geleneğinden gelen vipassana (Pali dilinde "içgörü")’nın bence en önemli avantajı, tamamen seküler bir şekilde öğretilebilmesi. Büyükada’da bir tüm günü grup meditasyonu yaparak, geçirdiğimiz günleri yüzümde gülümsemeyle hatırlıyorum. Türkiye’ye her geldiğinde Jeff’in seanslarına katılmaya gayret ettim. Öğrendiklerimi kendim uygulamaya çalışarak, bir yıl kadar düzenli meditasyon yaptım. Sonrasında, yoğun kurumsal iş yaşamı bahanesi ile maalesef meditasyonu düzenli yapamadım.

Vippassana meditasyonu yaparken, duygularının farkına vararak, duygunun doğuş anından kaybolma anına kadar gözlemlemeni ve duygulara asılı kalmanı sağlayan düşüncelerini izlemeni sağlıyor. Böylelikle, değişim başlıyor. O zamanlar, bazı şeylere çabuk parlar ve tepkisel davranışlarda bulunurdum ve sonrasında da pişmanlıklar yaşardım. Meditasyon sonradan pişmanlık duyduğum tepkisel davranışlarımı önemli ölçüde azaltmamda çok faydalı oldu. Sonunda, pişmanlık duymadan yaşamanın tek yolunun Vipassana'da yetiştirilen zihin kalitesine adı verilen "dikkat" (Pali dilinde “sati”)’e ulaşmak olduğunu anladım. Bu zihin kalitesine erişmenin pek çok psikolojik faydaları literatürde yer alıyor. ( https://samharris.org/how-to-meditate/ ).

“Waking Up”’a dönersek, bu sadece diğer meditasyon uygulamalarından çok daha üstün bir meditasyon uygulaması değil, aynı zamanda son zamanlarda hayatıma eklediğim en kullanışlı dijital araç. İçinde hem farklı meditasyon tekniklerine yönelik teorik bilgilerin paylaşıldığı dersler ve pratikler, hem de bu alandaki saygın kişilerle yapılan podcast’lar ve Sam Harris’in rehberliğinde yapılan günlük meditasyon seansları var. Bu uygulamayı ( https://wakingup.com/ ) hem meditasyona başlamayı düşünenlere hem de düzenli meditasyonu hayata geçirmek isteyenlere ısrarla tavsiye ederim.


1 Comment


Aziz Önderol
Aziz Önderol
Mar 04, 2021

Farkındalık ,benim için şu andan itibaren bir arayış biçimine dönüşeceğine inanıyorum.

Nedeni ise, DENGELİ, DOYURUCU BİR YAŞAM SÜRMEK ve ÇEVREMLE BİRLİKTE BUNU SÜRDÜREBİLMEK...........HUZURLU VE MUTLU OLMAK İÇİN.....ADINI NE KOYARSANIZ KOYUN...

Like
bottom of page