Çalışırken Özgürleşmek

Güncelleme tarihi: 11 Mar

Geçenlerde okuduğum bir tivitte “Ne kadar özgürüz ki? Yılda iki hafta tatil yapabilmek için koca 1 yıl çalışmak zorundayız” diyordu. Gerçekten de eğer ay sonu alacağımız bir maaş için çalışıyorsak, kendimizi ne kadar özgür hissedebiliriz ki? Peki, çalışırken özgürleşmemiz mümkün mü?


Dr. Daniş Navaro “Kariyer ve Varoluş” kitabında, görev aşkının bizi özgürleştireceğini söylüyor. Görev aşkı, işin kendisi için işe tutkulu bir bağlılık olarak tanımlanıyor. Yani alacağımız maaş, terfi gibi ödülleri değil de işin kendisi bizde çalışma isteği uyandırıyorsa, görev aşkı ile çalışıyoruz demektir. Eskiden yalnızca doktorluk, öğretmenlik, bilim ve sanat gibi belirli meslek alanlarının görev aşkı uyandırabileceği düşünülürdü. Artık, böyle düşünülmüyor.

Çalışmaya ilişkin iş isteğini kişinin derindeki içsel eğilimlerinde bulması gerekir. Böyle bir yola başlamak için hiçbir zaman çok erken ya da çok geç değil!


Çalışma aslında bir kendini değerleme etkinliği. Kendini değerleme de ancak kendini gerçekleştirme eylemiyle, diğer bir deyişle, potansiyeli ortaya çıkaracak performansı gösterme suretiyle oluşur. Kariyer yaşamamızda, içsel eğilimlerimiz doğrultusunda hayallerimize doğru giderken, önümüzdeki zorlukları aşmak için potansiyelimizi açığa çıkarırız ve böylece entelektüel, fiziksel ve zihinsel olarak gelişmenin verdiği hazzı yaşarız. Aynı zamanda, bir parçası olduğumuz ve içinde bulunduğumuz dünyaya ve başkalarına değer yaratacak performansı ortaya koymanın getirdiği mutluluğu da yaşarız. Görev aşkı olan kişiler, kendi potansiyellerini açığa çıkarmalarına yol açacak işi yaptıklarında, bunu başkalarına ve dünyaya katkı olarak görürler. Bu potansiyelden performansa yolculukta, kariyer hayallerini gerçekleştirirken, işlerinde anlam bularak, tatmin edici bir kariyer yaşamına da sahip olurlar.


Nietzsche “Özgürlük asıl olduğumuz şeye dönüşme kapasitesidir.” diyor. Tıpkı bir tırtılın kelebeğe dönüşerek, kozasından çıkıp özgürleşmesi gibi, görev aşkı ile çalışarak, potansiyelimizi açığa çıkardığımızda özgürleşiriz. Hepimiz kendimizi özgürleştirme fırsatına sahibiz. Bu, gerçekten sizin için neyin anlamlı olduğunu ve neyin sizi iyi hissettirdiğini, coşku verdiğini keşfetmekle ve hayatınızın neresinde olursanız olun, harekete geçmekle başlıyor.

23 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör